השר יובל שטייניץ בכנס איגוד התעשייה הקיבוצית: בלי פיתוח מאגרי גז חדשים לא תקבלו גז למפעלים


השר יובל שטייניץ בכנס איגוד התעשייה הקיבוצית:

בלי פיתוח מאגרי גז חדשים לא תקבלו גז למפעלים

כל שנה שעוברת ללא קבלת הגז הטבעי עולה למפעלי הקיבוצים מאות מיליוני שקלים

orenshtein-udi

בלי פיתוח מאגרי הגז של תמר ב’ וליוויתן לא תוכלו לקבל גז למפעלים בקיבוצים, כך אמר השר לתשתיות לאומיות, יובל שטייניץ בכנס איגוד התעשייה הקיבוצית שנערך בקיבוץ שפיים בהשתתפות מאות מנהלי מפעלים ומזכירי קיבוצים מכל הארץ. השר שטייניץ אמר שמאגר תמר מיצה עצמו מבחינת היכולת לספק גז ללקוחות ורק המאגרים החדשים יאפשרו להגיע למפעלי תעשייה נוספים. ההצעות הנשמעות להקפיא את המצב או להלאים את המאגרים הן איוולת שאין כדוגמתה ויביאו להוצאה של עשרות מיליארדי שקלים מקופת המדינה, פגיעה בביטחון האנרגטי של ישראל שניזונה כיום ממאגר אחד בלבד ויצירת מונופול נוסף כמו חברת החשמל.

שטייניץ אמר שהמתווה יוצר תקרה למחיר הגז שתגן על מפעלי התעשייה במקרה של עליית מחירים בעתיד. זה אבסורד שהמחאה הציבורית קמה רק לאחר שהתחלנו לעשות מעשה ולקדם את המתווה: “יכולתי בקלות לגלגל את האחריות לנושא הגז ממני לאחרים, אבל אז הייתי מועל בתפקידי ולא הייתי יכול להסתכל על עצמי במראה בבוקר. אני שר האנרגיה והאחריות היא עלי”.

מנכ”ל איגוד התעשייה הקיבוצית, אודי אורנשטיין, (בתמונה)אמר שהאיגוד תומך באישור מתווה הגז. המפעלים והקיבוצים זקוקים לודאות לגבי מקור האנרגיה העתידי שלהם והמחיר כדי לתכנן השקעות עתידיות. אישור המתווה יביא להוזלה של מאות מיליוני שקלים בעלויות האנרגיה שלנו ותשפר את כושר התחרות בארץ ובעולם.

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר שהיצוא מישראל לא התאושש מאז המשבר העולמי וכתוצאה מכך נפגעת הצמיחה במשק הישראלי שנשענת כיום על הגידול במכירות בשוק המקומי בלבד. אם בעבר הוקמו 56 מפעלים חדשים בכל שנה, הרי שבשנה האחרונה הוקמו 4 מפעלים חדשים בלבד. המפעלים מעדיפים לפתח את עצמם בחו”ל משיקולים של עלויות נמוכות ורגולציה נוחה יותר.

יו”ר איגוד התעשייה הקיבוצית, יונתן בשיא, אמר שמאז 2007, היצוא הישיר של התעשייה הקיבוצית הצטמצם מ- 18 מיליארד ל- 13 מיליארד, בעוד שהפעילות בחו”ל גדלה מ- 4 ל- 8.5 מיליארד, ונכון להיום, כבר כ- 40% מהיצוא שלנו בא ממפעלים בחו”ל. כתוצאה מכך נוצרים במדינת ישראל פחות ופחות מקומות תעסוקה חדשים לצעירים המתווספים למעגל העבודה, בעיקר בפריפריה, בה אנו פעילים. חוששני שכאשר הדבר יתחיל להשפיע השפעה פוליטית, יהיה כבר קשה הרבה יותר לסובב את הגלגל.

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy