יו”ר חברת החשמל – אלוף במיל יפתח רון טל: המהפכה הבאה במשק האנרגיה: 80% יצור חשמל מבוזר ב 2040. נכריז על תום עידן התחנות הגדולות.


יו”ר חברת החשמל – אלוף במיל יפתח רון טל: המהפכה הבאה במשק האנרגיה: 80% יצור חשמל מבוזר ב 2040. נכריז על תום עידן התחנות הגדולות.

הבוקר דיבר האלוף במילואים יפתח רון טל בועידת אנרגיה ועסקים: “ב2011 קבעתי את העקרון 80/20.  80% גז ב 2020. אני רוצה לקבוע צמד מספרים חדש: 80/40 המהפכה הבאה במשק האנרגיה. 80% יצור חשמל מבוזר ב 2040. למעשה” הוסיף רון טל “המהפכה הבאה היא מהפכת החשמל המבוזר, החשמל ייוצר באזור הלקוח. נכריז על תום עידן התחנות הגדולות.”

רון טל התייחס גם לתחרותיות במשק החשמל: “המשק הופך להיות תחרותי, היצור הפרטי גדל ואני מקווה מאוד שהוא גם יהיה תחרותי. כרגע 30% פרטי. עוד שנתיים שלוש נהיה 40%. אם חברת החשמל רוצה להיות שחקן, היא חייבת להיות יותר יעילה, אפקטיבית ושירותית. אנחנו צריכים שינוי ארגוני ותרבותי. הרפורמה היא צורך קיומי לחברת החשמל. “

בהקשר לרפורמה אמר: “חברת החשמל לא תתמוטט אם לא תהיה רפורמה, אבל היא תהיה פחות יעילה, טובה ותתן שירות פחות טוב. ביחד נצליח לגשר על הפערים.”

רון טל הבהיר את חשיבות מעורבות המדינה והשליטה שלה בתחום החשמל בשל הסיכונים הבטחוניים: “”הוצאת כל היצור לידיים פרטיות בתוצר שהוא חיוני – זה לא סיכון, זה הימור. אני לא הכרתי עוד גורם פרטי שמייצר מוצר שלא כדאי לו. לכן צריך גוף ממשלתית וצריך לשמור את התשתית בידיים ממשלתיות שתייצר את התשתית גם כשזה לא כדאי. בתחום ההולכה והחלוקה חברת החשמל תישאר מונופול כי אין ברירה. תחום האספקה יכנס לתחרות.”

רון טל הבהיר כי היה רוצה שיאפשרו לחברת החשמל גם לפעול בתחום האנרגיה הירוקה: “מאוד חבל לי שמטעמים אידאולוגים בתחום היצור מונעים מחברת החשמל לעסוק באנרגיה ירוקה. אין דרך אחרת להגיע ליעדים שממשלה קבעה.  אנחנו בתחתית הסולם של המדינות המפותחות בתחום האנרגיה המתחדשת. צריך גופים חזקים שיסייעו לזה.”

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy