שטייניץ על התקלה באסדת תמר: לא היה כל שיבוש במשק


הכנסת-ועדת הכלכלה-סימוכין: 4477717

ירושלים, י”ח בכסלו, התשע”ח-06/12/2017

הודעה לעיתונות

שר האנרגיה שטייניץ על התקלה באסדת תמר: לא היה כל שיבוש במשק – חשבתי שאתם מביאים לנו את המשאית עם הצל”שים; היו”ר כבל: השר לא סיפק תשובות – הוא כדרר יותר ממסי

היו”ר כבל הודיע כי ידרוש תשובות ברורות מהשר שטייניץ באשר לעלות התקלה לצרכנים, היעדר צינור גז שני, המגעים ליצוא הגז למצרים ומעורבות אבריאל בר יוסף, החשוד בקבלת שוחד, ביצוא הגז; השר שטייניץ: המשרד משנה DNA – מפחית זיהום תוך התחשבות בבריאות הציבור; מנכ”ל המשרד: עלות הדלקים מהתקלה הסתכמה ב-115 מיליון שקל שרובן נובעת מהמיסוי; ח”כ יחימוביץ: מעורבות אבריאל בר יוסף בוועדת צמח מטילה צל כבד על פעילותה

ביוזמת היו”ר, ח”כ איתן כבל, כונסה היום ועדת הכלכלה לדיון מיוחד, בהשתתפות שר האנרגיה ח”כ יובל שטייניץ, בלקחים מהפסקת אספקת הגז הטבעי ממאגר תמר ובתוכנית הלאומית למשק האנרגיה. היו”ר כבל פתח את הישיבה והפנה אל השר שטייניץ שורה של שאלות בניסיון לברר האם המשרד פעל לפי תוכנית מוכנה מראש, האם ביצע תחקיר והפקת לקחים, מה תהייה ההשפעה של התקלה על חברת החשמל ומחיר החשמל ועוד. השר שטייניץ השיב ואמר כי מיד לאחר התקלה הוקמה מפקדת חירום ומערך האנרגיה של ישראל הצליח להתמודד עם המצב.

לדברי השר שטייניץ, העבודות לתיקון התקלה התקיימו 24 שעות ביממה במשך 6 ימים רצופים, כולל בחג. “כל העובדים התייצבו, גם הדתיים אפילו בלי שנחייב אותם, לכולם היה ברור שהפרעות בחשמל זה פיקוח נפש”, אמר. הוא הוסיף: “חשבתי שאתם מביאים לנו את המשאית עם הצל”שים, כי העובדה שהייתה תקלה היא מצערת, אבל הצלחנו למנוע כל שיבוש במשק וזה לא דבר של מה בכך”. השר אף ציין כי המשרד שואף להגיע ב-2030 למצב שבו 80% מהחשמל מיצור מגז טבעי ו-20% מאנרגיה מתחדשת, וכי מתווה הגז הוא שמאפשר את פיתוח השדות הנוספים תמר ולווייתן, ומעודד חיפוש שדות נוספים. מנכ”ל המשרד, אודי אדירי, אמר כי עלות השימוש בדלקים חלופיים עומדת על 115 מיליון שקל, שרובה נובעת מהמיסוי שכן העלות ללא בלו עומדת על 20 מיליון שקל בלבד. נציגת המשרד להגנת הסביבה, רעות רבי, אמרה כי ישנן עלויות נוספות, של תחלואה וזיהום אוויר, שמסתכמות ב-40 מיליון שקל. היו”ר כבל שב ודרש תשובות באשר לעלות התקלה על הצרכנים ועל אופן חלוקת הגז.

ח”כ שלי יחימוביץ ביקשה להתייחס ליצוא הגז למצרים, ואמרה כי כל מתווה הגז היה מבוסס על הצורך האסטרטגי לייצא למצרים. “היום כולם יודעים כמה זה היה מופרך להתבסס על יצוא למצרים לאחר גילוי שדה זוהר. האם מצרים מוכנה לחתום על הסכם יצוא בלי ויתור של חברת החשמל על 2 מיליארד דולר מכספי הבוררות? אם נמחל על שני מיליארד הדולר הללו כל מתווה הגז לא היה שווה”, אמרה. היא אף התייחסה למעורבות אבריאל בר יוסף בוועדת צמח, כנציג היחיד של מערכת הביטחון. לדבריה, הוא “אדם מושחת” והדבר מטיל צל כבל על פעילות ועדת צמח שהסדירה את היצוא. ח”כ דב חנין אמר כי המדינה חייבת להבטיח את צרכי המשק לפני יצוא, ולהבטיח הנחת צינור גז שני תוך זמן קצר. הוא הוסיף כי הוא מתריע על כך שהטיפול בהיבט הסביבתי נשאר הרחק מאחור.

ח”כ יעל כהן פארן אמרה כי מתווה הגז הביא למצב קטסטרופלי בכל שלא הצליח להביא תחרות לפיתוח מאגרים. “כל המתווה וכל ההמלצות על יצוא מושתתות על דוח שיש שחיתות ביסודו”, אמרה. ח”כ עיסאווי פריג’ הוסיף כי הוועדה עסקה רבות בקיצור בירוקרטיה לחיבור מפעלים לגז טבעי, אבל הם נשארו הרחק מאחור. ח”כ עבד אל חכים חאג’ יחיא ביקש לדעת האם משרד האנרגיה ערוך למקרים כאלה, וח”כ לאה פדידה דרשה התייחסות לשימוש בקונדנסט הרעיל. היו”ר כבל הודיע כי ייחד דיון נפרד לעניין הקונדנסט, ואמר כי אחת הבעיות היא שכולם רוצים אנרגיה מתחדשת וגז טבעי, רק לא ליד הבית שלהם.

נציג מטה מאבק הגז, יוסי דורפמן, התייחס גם הוא למעורבות בר יוסף בוועדת צמח, ואמר כי ב-2015 החליטה הממשלה לחזור בה מהחלטה קודמת שהתקבלה ב-2013 לחייב את חברות הגז לפרוס צינור שני לישראל. לדבריו, ההחלטה התקבלה ללא תיעוד וללא פרוטוקולים. ח”כ יחימוביץ העירה: “לפחות עכשיו לא יהיו כתבי אישום, כי אין פרוטוקולים”.

השר שטייניץ השיב לדברים ואמר כי בשנתיים אחרונות המשרד שינה את ה-DNA שלו, תוך התחשבות בבריאות הציבור ואיכות הסביבה. באשר ליצוא אמר השר כי הוא לא מתכוון לנסוע למצרים. עם זאת הוא הוסיף כי המדינה שומרת עתודות גז לכמה עשרות שנים קדימה, אבל בלי יצוא לא יהיה פיתוח של לווייתן וחיפוש מאגרים נוספים. “להגיד שמתווה הגז היה רק לצורך יצוא זה לא נכון”, אמר. ח”כ יחימוביץ השיבה: “זה מה שהסבירו לנו כל הזמן”.

היו”ר כבל סיכם ואמר כי השר לא ענה תשובות מספקות לשורה של שאלות שעלו בישיבה, בהן מי יישא בעלויות העודפות שנגרמו מהתקלה, היכן עומדים המגעים ליצוא גז למצרים והאם ישראל מתכוונת לוותר על שני מיליארד השקלים שצריכה לקבל חברת החשמל בבורות מול מצרים, מה הלו”ז לפריסת צינור גז שני לחוף וכן לא התייחס למעורבות אבריאל בר יוסף בוועדת צמח. “הוא כדרר יותר ממני”, אמר היו”ר כבל והבהיר כי יפנה לשר וידרוש התייחסות בכתב לכל השאלות.

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy