מערכת אחסון החשמל במפעל Escondido של תאגיד ‘סן דייגו גז וחשמל’  San Diego Gas & Electric


 2017-המשך למאמר ‘מהפיכת איחסון האנרגיה / החשמל’ מה-2 לנובמבר. http://energynews.co.il/?p=26142

אמנון פורטוגלי

מרכז חזן במכון ון-ליר

בניית תחנות גז טבעיות, גם אם הן קונבנציונליות, או שדרוגים ברשת יכולה להימשך שנים, והתהליך עבור תחנות כוח גרעיניות מורכבים יותר, או של קווי תמסורת, נמשך עשרות שנים. הזמנים הארוכים משמעותם שתאגידי החשמל חייבים לתכנן תשתיות חדשות שנים רבות מראש ומקשה על שינויים קצרי טווח ברשת.

ההתפתחויות האחרונות בקליפורניה עשויות להוות נקודת מפנה. לאחר שדליפת מתאן הקשה ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית, השביתה את מערך אחסון הגז בקניון אליסו Aliso Canyon gas storage facility  בלוס אנגלס, הרגולטורים בקליפורניה תקנו בתחילת 2016 שורה של תקנות להפחתת תוצאות ההשבתה, כולל תוכניות להתייעלות אנרגטית והליכי אישור מהירים לפרויקטים של אחסון אנרגיה.

בתוך שנה וחצי מההחלטה, חברות החשמל בקליפורניה פרסו מספר רב של מערכות אחסון חשמל, כולל התקנות מטסלה, AES ו- Greensmith / AltaGas.  המתקן הגדול מבין מתקנים אלו הוא מערכת אחסון החשמל בהספק של 30 מגוואט וקיבולת של 120 מגווט”ש במפעל Escondido של תאגיד ‘סן דייגו גז וחשמל’. שנבנתה על ידי AES. המערכת שהיתה, למשך תקופה קצרה, אחת הגדולות מהתקנות סוללות ליתיום יון בעולם. נבנתה בתוך כחצי שנה. מתקן אסקונדידו יחד עם מתקן אחסון קטן יותר, בן 7 מגוואט מספק שירותי הגברה ramping וקיצוץ בשיאי ביקוש peak shaving services יומיים לתאגיד סן דייגו גז וחשמל – שירותים המסופקים בדרך כלל על ידי גנרטורים השורפים גז.

משבר הגז בקניון אליסו הביא למספר פרויקטים חדשניים – כולל גנרטור הגז ההיברידי הראשון המשולב עם   סוללה. אבל הפריסה של מערכת  SDG&E  בולטת בגודלה, במהירות הקמתה ובהשפעה שלה בתעשייה.
כבר עכשיו, ההצלחה של מערכת הסוללות באסקונדידו והתקנות דומות נראה שמשפיע על הרגולטורים בקליפורניה. בחודש אוקטובר, הם דחו הצעות לשדרג שתי תחנות כוח השורפות גז, בין השאר, הם טענו שאנרגיות מתחדשות ומערכות אחסון חשמל יכולות לספק חלופות חסכוניות יותר.

התפתחויות כאלה עשויות להיות מכריעות כאשר קליפורניה דורשת שחלקן של אנרגיות מתחדשות בייצור החשמל במדינה יהיה 50%, ודורשת לקצץ בפליטות הפחמן ב- 40% עד 2030.

הקלות של הקמת מערכת האחסון בסוללות, שנבנתה על חלקה סמוכה לתחנת בבעלות SDG&E הביאה לכך שמנהלי תאגיד החשמל החלו לחשוב כיצד אחסון החשמל יכול לספק שירותי גמישות לרשת השמורות בדרך כלל לתחנות גז.  לדברי מנהל מדיניות הטכנולוגיה המתקדמת ב-  SDG&E ‘זה מעט מוקדם כדי לדעת אם מעתה האחסון יחליף את כל תחנות הכוח הפיקריות peakers. אבל הפרויקט הזה באסקונדידו יעזור לענות על השאלה, לקבוע אם רוצים להתחיל להעביר את תמהיל טכנולוגיות ייצור החשמל לכיוון אחר.

הגיע הזמן שמשרד האנרגיה יתעשת, ישתחרר מהתפיסה ומהשבי של הגז הטבעי ויעבור למדיניות אנרגיה המבוססת על ייצור חשמל מאנרגיה סולארית המשולבת באיחסון אנרגיה.

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy