לטפל בהעתקת מסדרון החשמל מראש העין בראש סדר העדיפות


הכנסת-ועדת הכלכלה-הודעה לעיתונות

יו”ר ועדת הכלכלה ח”כ כבל דורש לטפל בהעתקת מסדרון החשמל מראש העין בראש סדר העדיפות – “לא אאפשר שהמצב יימשך שנים”

בדיון שהתקיים ביוזמת היו”ר כבל אמר יו”ר ועד ההורים של העיר: “אני לא יודע מה להגיד לאימהות שבוכות ומבקשות הבטחה שילדיהן לא יחלו בסרטן”

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ איתן כבל, (בתמונה)דנה היום בהעתקת “מסדרון החשמל” מראש העין. היו”ר כבל פתח את הישיבה ואמר כי מדובר בשני קווי מתח גבוה, שהוקמו לפני עשרות שנים, כאשר כבר בעת ההקמה הבטיחו להעתיקם אך ההתחייבויות לא התממשו. הוא הוסיף כי קיבל פניות מראש העירייה, שלום בן משה, ומתושבים שחוששים מהקרינה ובמיוחד חוששים לשלוח את ילדיהם לבית ספר שנמצא סמוך מאוד לקווי המתח.

ראש העיר בן משה אמר כי מסדרון החשמל קיים משנת 1995, וכשהוקם אף אחד לא חשב שתהייה בנייה בקרבתו. בינתיים העיר הגיעה ל-51 אלף תושבים ובשנים הקרובות המספר אף יוכפל וחייבים להעתיק את קווי המתח. הוא הציע שתי חלופת, אחת מזרחה מעבר לקו הירוק, והשנייה מערבה לכיוון כביש 6. עוד ציין בן משה כי אין בעיה תקציבית ויש גם הסכמה של שרי השיכון והאוצר לעניין. עם זאת הוא סיפר כי כתוצאה מחששות של הורים הועברו תלמידים מבית הספר הסמוך לקווי המתח, שעלות הקמתו הייתה ה-30 מיליון שקל. יו”ר הנהגת ההורים, נעה טסה, אמרה כי בית הספר נמצא ממש מתחת לקווים ובמקום יש קרינה ושטף מגנטי. יו”ר ועד ההורים היישובי, יאיר דואק, אמר: “אני לא יודע מה להגיד לאמהות שבוכות ושואלות אותי אם אני מוכן לחתום שלילדים שלהן לא יהיה סרטן”.

סמנכ”ל חברת החשמל, איציק בלמס, אמר כי בכל מקרה צריך להעביר את הקווים לשני התוואים שהציג בן משה, כאשר התוואי הראשון שיאושר אליו תהייה ההעתקה. לדבריו, שתי החלופות נדרשות לפיתוח משק החשמל, שכן צריך להוסיף קו נוסף. עם זאת הוא ציין מי משק ההקמה הוא סדר גודל של 3 שנים, אולם עד לקבלת תוכנית מתאר מאושרת צריך להמתין בין 10 ל-15 שנה. הוא הוסיף כי מדובר בתקציב של 100-120 מיליון שקל, אך הפרויקט מממן את עצמו שכן הוא מפנה קרקעות לבנייה. ראש מטה החשמל באיו”ש, סעיד קאסם, אמר כי משרד הביטחון עדיין לא קיבל את תשובת רשות התעופה האזרחית, ולאחר קבלת התייחסותה ניתן יהיה לעלות לקבלת אישור דרג מדיני.

היו”ר כבל אמר כי במקרה הטוב כל ההליך יימשך 7 שנים לפחות עד הקמת הקו המזרחי, ועד אז אף אחד מההורים לא רוצה להיכנס לבית הספר ולאזור. הוא הוסיף כי לא יתפלא אם תושבים יגישו תביעות על ירידת ערך הדירות. היו”ר כבל מתח ביקורת על כך שלמרות שחלפו 20 שנה והיה לכל הגורמים את כל הזמן שבעולם לתכנן את החלופה, הגענו למצב הזה. הוא דרש מראש מטה החשמל במשרד הביטחון להחזיר לוועדה תשובה תוך 24 שעות באשר לגוף שלא נתן התייחסות לתוכנית ואמר כי ידרוש מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים לשים את הטיפול בנושא בראש סדר העדיפויות. למרות זאת ציין כי “גם אם כולם יעזבו את כל העבודה שלהם ויתעסקו רק בזה זה ייקח שנים, אם נצליח לטפל בזה תוך 4-5 שנים עשינו דבר גדול. אני לא מוכן שזה יימשך 7 שנים”.

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy