תחנת הכוח הוירטואלית של דרום אוסטרליה


יש לבדוק את הצורך בתחנות כוח ‏השורפות גז למצבי ביקוש שיא – פיקריות בישראל, לבדוק את האפשרות להגדיל בצורה משמעותית את חלקן של אנרגיות מתחדשות ‏בייצור החשמל, לבדוק את האפשרות לאספקת חשמל עצמאית לאזורים מוגדרים ולייצור חשמל ואחסונו לצרכים ‏מיוחדים כמו ‘חשמל כשר’ למגזר החרדי. ‏

התנאים נראים בשלים להקמת מערכות סולאריות המשולבות באחסון אנרגיה בקנה מדה גדול בישראל.

אמנון פורטוגלי

מרכז חזן במכון ון-ל‏יר 10 פברואר, 2018

תמצית

תחנת כוח וירטואלית VPP נוצרת על ידי רשת של מערכות סולאריות פוטו-וולטאיות (PV) ביתיות עם בטריות (סוללות) לאחסון חשמל ביתיות, הפועלות לייצור, לאחסון ולהזין את החשמל לרשת החשמל המקומית והארצית.  תחנת כוח וירטואלית דומה לתחנות כוח סולאריות מגובות בבטריות לאיחסון חשמל, אלא שבמקום להיות במקום אחד, המערכות פרושות באלפי בתים.
החשמל הנוצר מכל מערכת סולארית ומהסוללה הביתיות המותקנת כחלק מתחנת הכוח הוירטואלית, יסופק לבית שבו המערכות מותקנות. החשמל העודף  ישלח באופן אוטומטי לרשת החשמל מקומית. אנרגיה זו תבוקר באופן מרכזי כדי לענות על הצרכים של רשת החשמל, ותיתן אנרגיה נוספת לשאר המדינה, כאשר תדרש לכך.

SOUTH AUSTRALIA’S VIRTUAL POWER PLANT

ממשלת מדינת דרום אוסטרליה, מדינה בדרום מרכז אוסטרליה הגובלת באוקיינוס הדרומי, השיקה פרויקט להקמת רשת של  50,000 מערכות סולאריות המגובות בסוללות ביתיות Powerwall 2 של תאגיד טסלה ברחבי דרום אוסטרליה, כדי ליצור את מה שהיא מכנה תחנת הכוח הווירטואלית הגדולה בעולם.

תוכנית הפרויקט קוראת להתקנת  מערכות סולאריות, כל אחת בהספק של  5 קוו”ט, עם סוללות בקיבולת של  13.5 קוט”ש ב-50,000 בתים, אשר במצטבר יכולות לספק עד 250 מגוואט של אנרגיה סולארית ו- ,000650 קוט”ש של אחסון אנרגיה.

ממשלת דרום אוסטרליה  תעניק מענק בסך 2 מיליון דולר אוסטרלי  והלוואה של 30 מיליון דולר מקרן הטכנולוגיה המתחדשת שלה לפרויקט, ותגייס מימון נוסף ממשקיעים פרטיים.

רקע

אוסטרליה מנסה להילחם בפליטות גזי החממה ולשמור על מחירי החשמל בשליטה. זה מאבק קשה, ובמקרים רבים הצרכנים מפסידים בו. אבחנה זו נכונה במיוחד עבור מדינת דרום אוסטרליה, עם מחירי החשמל מהגבוהים ביותר בעולם.
ישנן סיבות רבות לכך, אחת מהן היא מעבר מהיר ללא מספיק מחשבה, מייצור חשמל מפחם לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת. דרום אוסטרליה הסתמכה בתחום זה בעיקר על טורבינות הרוח, אבל כאשר הרוח לא נשבה, המדינה נאלצה בשנה שעברה, ליזום הפסקות חשמל מתגלגלות.

בעקבות אחת מהפסקות החשמל  האלה, הציע תאגיד טסלה פתרון למשבר האנרגיה של המדינה באמצעות איחסון חשמל בבטריות, והתחייב לעשות זאת בתוך 100 ימים. ממשלת דרום אוסטרליה קבלה את ההצעה של טסלה, וביולי 2017, הודיעה שתאגיד טסלה זכה במכרז לבנות מערכת איחסון חשמל בהספק של 100 מגוואט וקיבולת של 129 מגוט”ש בחוות הרוח הורנסדייל   Hornsdale. טסלה השלים את הקמת מתקן אחסון האנרגיה בפחות מ-100 ימים, בנובמבר 2017. המערכת שנכנסה לפעולה ב-1 לדצמבר פועלת היטב ומעבר לציפיות.

לדברי ברט סיימון Brett Simon, אנליסט בתחום אחסון האנרגיה ב- GTM Research. ‘אנחנו מתחילים לראות הודעות על הקמת תחנות כוח ורטואליות גדולות יותר, כמו הפרויקט בגאספר  Jasper אריזונה שהוכרז בסוף 2017, שבו יש כ -3,000 מערכות ביתיות’.

פרויקטים כאלו עוזרים להגדיל את שוק אחסון החשמל בבתים. הם מספקים הזדמנות, בהיקף גדול יחסית, לקבל הכנסות באמצעות שירותי רשת. זה גורם חשוב במיוחד בהתחשב בכך שעד עתה המכשול העיקרי לאחסון חשמל למגורים היה מימוני.  יצירת הזדמנויות לקבלת הכנסות משפרת את הכדאיות הכלכלית של אחסון חשמל במגורים ותגדיל את אמון הבנקים וגופים מממנים אחרים במערכות ייצור חשמל על גגות בתים.

תחנת הכוח הוירטואלית של דרום אוסטרליה

על בסיס ההצלחה שלו בהורנסדייל בדרום אוסטרליה, תאגיד טסלה בונה עכשיו פרויקט עם ממשלת דרום אוסטרליה שאמור להבטיח הקטנה בחשבונות האנרגיה של משקי הבית המשתתפים בכ -30%.  בשלב הראשון התאגיד יספק סוללות ופאנלים סולאריים עבור פרויקטי דיור לבעלי הכנסה נמוכה. לאחר מכן הפרויקט יכלול עד 50,000 משקי בית במדינה.

הרעיון הוא כי איגום של מתקנים סולאריים משולבים באחסון ליצירת תחנת כוח וירטואלית (VPP) יספק חשמל זול יותר לרשת החשמל ויעזור להפחית את מחירי החשמל.

בשלב הנסיוני של הפרויקט בדרום אוסטרליה שהחל עכשיו, יותקנו בכ-  1,100 בתים  מערכות הבנויות מפנלים סולאריים בהספק של 5 קוו”ט יחד עם סוללות  Powerwall 2 של תאגיד טסלה בקיבולת של 13.5 קווט”ש. המערכות יותקנו ללא תשלום למשק הבית וימומנו באמצעות מכירת החשמל שייוצר בהן.

בהמשך לשלב הניסוי, מתוכנן להתקין מערכות כאלו ב -24,000 בתים. ולאחר מכן תוצע הצעה דומה לכל משקי הבית בדרום אוסטרליה. המטרה היא שלפחות 50,000 משקי בית ישתתפו בפרויקט במהלך ארבע השנים הקרובות עד סיומו ביוני 2022.

ניתוח כלכלי מורה שתחנת הכוח הוירטואלית בהספק כולל של 250 מגווט צפויה להפחית את חשבונות האנרגיה למשקי הבית המשתתפים בכ -30%.  בנוסף, כל תושבי המדינה יהנו מתוספת ייצור חשמל ומגידול בייצור חשמל נקי בתמהיל האנרגיה של דרום אוסטרליה, עם מחירי אנרגיה נמוכים ויציבות מוגברת.

ממשלת המדינה מסייעת להשקת הפרויקט באמצעות מענק של 2 מיליון דולר אטסטרלי והלוואה של 30 מיליון דולר אוסטרלי מקרן הטכנולוגיה המתחדשת Renewable Technology Fund.

ייצור חשמל מאנרגיה סולארית המשולבת ביכולת אחסון הינה טכנולוגיה משבשת ‏Disruptive‏ שהגיעה לשלב המחייב מחשבה חדשה, ופותחת אפשרויות חדשות.

בשנים האחרונות הונחו היסודות לתעשיית אחסון האנרגיה. בין השאר חלו ירידות חדות במחירי סוללות ליתיום-‏יון‎;‎‏ הייצור ‏במפעל הסוללות ‏Gigafactory battery factory ‎‏ של תאגיד טסלה בנבאדה הולך וגדל‎;‎‏ כעשרה ‏מפעלים גדולים ‏אחרים לבטריות נמצאים עתה בפיתוח‎;‎‏ צפוי ביקוש מתמשך ממגזר המכוניות החשמליות ‏‎;EV‎‏ ‏ופותחו טכנווגיות, רגולציות וכללים ‏לשילוב של אחסון אנרגיה במערכות החשמל. ‏

יש לבדוק את הצורך בתחנות כוח ‏השורפות גז למצבי ביקוש שיא – פיקריות בישראל, לבדוק את האפשרות להגדיל בצורה משמעותית את חלקן של אנרגיות מתחדשות ‏בייצור החשמל, לבדוק את האפשרות לאספקת חשמל עצמאית לאזורים מוגדרים ולייצור חשמל ואחסונו לצרכים ‏מיוחדים כמו ‘חשמל כשר’ למגזר החרדי. ‏

התנאים נראים בשלים להקמת מערכות סולאריות המשולבות באחסון אנרגיה בקנה מדה גדול בישראל. ‏

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy