הפתרון לעזה כבר הוצע:לאפשר התפלת מים בעזה


11.02.2018 21:00 אבנר שומרוני,גיאולוג-דעות מכתבים למערכת,הארץ

בתגובה על “בצבא מדליקים את כל נורות האזהרה, אך ליברמן נותן לעזה לחכות” מאת עמוס הראל ו”שפכי הנחלים בישראל סובלים מזיהום משמעותי” מאת צפריר רינת (“הארץ”, 9.2)

שר הביטחון של ישראל אחראי לביטחוננו, אך מזלזל בציניות מחרידה בבריאותנו. אפשר להבין, גם אם לא לקבל, את התעמרותו בפלסטינים. בפרפרזה על אמירה של יאסר ערפאת, ייתכן שהוא סבור “שהם צריכים לשתות את המים של הים בעזה”.

הבעיה היא, שקערת השתייה שלנו היא עביט השופכין שלהם, כך שהוא גוזר עלינו את דין הזיהום שלהם.

אולי צריך להעסיק במשרד הביטחון מומחים לתחלואה, תזונה, הידרולוגיה ואנרגיה? שאם לא כן, מי יסביר לאביגדור ליברמן, שכאשר הגנרטורים דוממים, לא ניתן לבצע גם טיהור שפכים? מי יסביר לו, שהאקוויפר שתושבי רצועת עזה שואבים ממנו את המים שלהם הוא אקוויפר החוף, שממנו שואבים אנחנו חלק ניכר ממי השתייה שלנו? מי יסביר לו, שלא ניתן לבנות חומה שתחסום את זרימת המים המזוהמים באקוויפר? עליו לדעת, שכאשר כולרה תפגע בתושבי עזה, היא בהכרח תזלוג גם לכיווננו.

המחסור הניכר במי שתייה בעזה יאלץ אותנו להזרים אליהם בקרוב מי שתייה, או חשמל להתפלת מי ים. כבר היום מרבית מי התהום שם הומלחו, שלא להזכיר את רמת הזיהום שלהם.

שר התחבורה, ישראל כ”ץ, מציע לבנות איים מלאכותיים לתועלת אנשי הרצועה, כדי לפתח את התשתיות שם. אהוד ברק כבר הציע בזמנו לחפש מאגרי גז לטובת המקומיים, אך לאחר שנמצא מאגר הגז “עזה מרין”, שממנו ניתן לספק את תצרוכת החשמל והגז של עזה לכמה שנים, מנע אריאל שרון את פיתוחו. לאחר שנות קיפאון רבות כל כך, הגיעה העת לאפשר סוף סןף את ניצול המאגר כדי לאפשר התפלת מים בעזה ולמנוע מישראל את הצורך לספק לה חשמל.

זה יציל את תושבי הרצועה ויציל את בריאותנו.

למקור

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy