ספק אם הרפורמה המוצעת בחברת החשמל תצא לפועל


תמצית דברים של משה שחל- במסגרת דיון בכנס עשור לועידה הלאומית לאנרגיה בתאריך 27.2.2018: ספק אם הרפורמה המוצעת בחברת החשמל תצא לפועל.

הרפורמה היחידה שהונהגה בחברת החשמל, היא משנת 1996, אותה הנהיג שר האנרגיה דאז, משה שחל, והיא התבססה על הקצאת 20% לסקטור הפרטי, וגרמה לשינוי מהפכני בייצור החשמל .מר שחל  הביע ספק אם הרפורמה המוצעת תצא לפועל.
ממשלת ישראל החמיצה אפשרות לשותפות עם חברת החשמל הצרפתית הלאומית  EDF  שהיתה מעוניינת לרכוש 50% מחברת החשמל הישראלית ולייעד חלק מפעילותה ההנדסית לשוק החשמל הבינלאומי.

כמי שביצע את הרפורמה במשק הדלק, תוך מאבק קשה עם שלוש חברות הדלק הותיקות- פז, דלק וסונול, שנמשך כ-4 שנים, הגיע הזמן להסיר לחלוטין את מעורבות הממשלה בפיקוח על מחירי הבנזין ולאפשר, תחרות במחירים על מוצרי דלק בין תחנות הדלק כנהוג במשק מודרני ומפותח.
הממשלה ניסתה פעמיים לחוקק חוק המחייב את ממשלת ישראל להצטרף לאמנה הבינלאומית של חוק הים, שהיה מאלץ את ישראל להעביר את הסכסוך על הגבול הימי של ישראל ולבנון, לטריבונל בינלאומי בהאג, שאין ספק שפסיקתו לא היתה לטובת ישראל.
פעמיים הצליח משה שחל, לשכנע את שר המשפטים דאז, יעקב נאמן, כי הסכמה לעיקרון שהגבול של ישראל עם המדינות השכנות ייקבע ע”י טריבונל בינלאומי יהווה תקדים מסוכן, בו ישראל תמיד תהיה המפסידה. כיום, החוק שהוחזר לכנסת שוב, בעקבות לחץ של המשרד להגנה על הסביבה ומשרד החוץ, עלול להגיע לגמר חקיקה למרות האזהרות וחוות דעת משפטית מפורטת, שהוגשה ע”י עו”ד משה שחל.

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy