דיתה ברוניצקי מצטערת רק על דבר אחד


מדירה ב-40 אלף לירות לחברה ששווה 3 מיליארד דולר: דיתה ברוניצקי מצטערת רק על דבר אחד
יהודית (דיתה) ברוניצקי שהקימה את החברה הבינלאומית אורמת מספרת על הזכייה בפרס ישראל ועל העבודה המשותפת עם בעלה – יהודה ברוניצקי: “ב-40 אלף לירות קנינו ביבנה בית מלאכה קטן למתכת, וכך התחלנו את אורמת” ■ ולמי היא מתכוונת לתרום את הפרס?

רותם שטרקמן,דהמרקר-09.03.2018 06:59

“נראה שיש בישראל יותר אנשים שרוצים לעשות כסף כמו כצמן מאשר להיות תעשיינים כמו דיתה. לא כל כך מקימים פה כבר מפעלי תעשייה.

אחד החסמים המהותיים להקמת חברות תעשייתיות זה כוח אדם מקצועי, וזה מחסור אקוטי. החברות הקיימות במצוקה כל כך קשה של כוח אדם מקצועי ואין לראות איך זה ייפתר. לכן המיקוד בהכשרה טכנולוגית, שהיום אמנם ירד מהמודעות, הוא חשוב כי צריך לעשות אותו נכון. סטארט־אפ שבנוי על טכנולוגיה עם חומרה – אם המוצרים שלו לא ייוצרו בארץ – הוא כבר אף פעם לא יחזור לייצר בארץ. היום הולכים לרעות בשדות זרים כי אין כוח אדם מקצועי. בכלל, רוב הסטארט־אפים הם רק תוכנה, כך שאין בהם כמעט ייצור.

אנחנו לא יכולים להתבסס רק על פיתוח ולייצר בסין?

זה חרב עם שני להבים. במיידי זה נכון, זה מוזיל את הייצור, אף שזאת תורה שצריך ללמוד אותה ולדעת אותה. יש דברים שבהם הסינים מצוינים ויש דברים שצריך לפקח עליהם ברמה של פרטי־פרטים. אבל יותר חמור זה הייצור המתוחכם בסין.

מה חמור?

יש סכנה של העתקה ואסור לזלזל בזה, כיום חברות ישראליות עוצמות עיניים. אני חרדה שיום אחד זה ייפול עלינו ונמצא שגם את הייצור בתעשיות המתוחכמות אנחנו מאבדים להגירה מלאה של הייצור לסין. אני בדעה שמשק שאין לו ייצור עצמי אלא רק תכנון ופיתוח – לא יציב מספיק.

אז להשקיע בכוח אדם.

כן. ומגיל צעיר.

להרחבה

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy