משרד האנרגיה ואסדת לוויתן בחוף דור


מאסון צ’רנוביל לחוף דור

אורי אדירי

מאת אמנון פורטוגלי-מרכז חזן במכון ון-ליר-13 March 2018

ב-26 באפריל 1986 בבוקר קרתה תאונה גרעינית קטסטרופלית בצ’רנוביל לייד קייב אז בברית המועצות, התאונה הגרעינית החמורה ביותר עד התאונה בפוקושימה. הנשורת הרדיואקטיבית ששוחררה התפזרה עם הרוח לכיוון אזורים אחרים באוקראינה, רוסיה, בלארוס, ושבדיה. האירוע הובחן לראשונה במערב בעקבות מדידות קרינה חריגות בשוודיה, אלפי קילומטרים ממקום התאונה.

עכשיו בא אודי אדירי מנכל משרד האנרגיה החדש ואומר לנו שפליטות החומרים הנדיפים המסוכנים והמסרטנים מאסדת הטיפול בגז מלוויתן שתוצב כ- 8-10 ק”מ מחוף דור, לא יגיעו לתושבי ישראל.  

בדיון ברדיו בתוכנית סדר יום עם ליאת רגב ב-11 למרץ (מ- דקה 1:22) מול יוני ספיר מ- ‘שומרי הבית’ היו לאדירי ארבע מסרים עיקריים:

·        מיקום האסדה נקבע ע”י מנהל התכנון, המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

·        אסדת הטיפול בגז מתמר אכן זיהמה את הים ופלטה זיהומים לאויר. משרד האנרגיה פנה לתאגיד נובל לתקן את המעוות כך שימנעו פליטות אלו.

·        האסדה החדשה שתטפל בגז מלוויתן לא תזהם את האויר ולא את הים ולא את החוף ולוא במעט. זיהום אויר מאסדת לויתן לא יגיע לחוף. הממשלה והמשרד להגנת הסביבה לא יתנו לאסדה לפעול אם תהייה איזו שהיא חריגה.

·        אי אפשר לשנות את מיקום האסדה כי זה ידחה את מועד התחלת הזרמת הגז מלוויתן ובזמן הזה תחנות הכוח הפחמיות בחדרה ימשיכו לפעול ויזהמו את הסביבה.

אודי אדירי טועה ומטעה. מיקום האסדה בחוף דור מקורו בחטא, ואין שום דבר קדוש בהחלטות של מנהל התכנון בתמ”א, ובתב”א, ובמקרה הזה חייבים לשנותם. את האסדה צריך למקם באזור קידוחי לויתן, שכן ההשלכות והנזקים ממיקומה סמוך לחוף עולים בעשרות מונים על התועלת בהשארתה במקומה הנוכחי.

אסדת לויתן בחוף דור תזהם את האויר, הים והחוף. היא תפלוט חומרים נדיפים מסוכנים ומסרטנים לאויר שיגיעו ויפגעו בבריאות תושבי ישראל מנתניה ועד עתלית אם לא יותר. בניגוד לדברי אדירי, הממשלה והמשרד להגנת הסביבה לא יפסיקו את פעולת האסדה אם תהייה איזו שהיא חריגה.

אפשר וצריך לשנות את מיקום אסדת לויתן גם אם זה ידחה את מועד התחלת הזרמת הגז מלוויתן. יש בארץ עודף כושר ייצור חשמל בהיקף של כ-1,500 – 2,000 מגווט, מעבר לרזרבות שהממשלה קבעה.  אפשר וצריך להכניס לפעולה שדות סולאריים חדשים  בתוך שנתיים (עם או בלי אחסון אנרגיה), שייצרו חשמל בהיקף דומה לזה של תחנות הכוח הפחמיות שאותן רוצים להשבית. אפשר להפסיק את פעילות תחנות הכוח הפחמיות בחדרה כבר היום, ודחיה בהזרמת הגז מלויתן אינה קריטית לעניין זה.

להרחבה

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy