הממשלה לא רוצה שתעריף החשמל יירד – כדי לממן את הרפורמה


אנרגיה ותשתיות
נציגי הממשלה, חברת החשמל והעובדים הגיעו לסיכום על מתווה הרפורמה שתותיר את המונופול על כנו, תשלח 1,800 מעובדיו הביתה – וזאת בתמורה ל-7 מיליארד שקל ■ בממשלה מתכננים לממן זאת באמצעות אי-הורדת התעריף בשנים הבאות – וביקשו מהיועמ”ש אישור לעשות זאת ללא חקיקה

אורה קורן,דהמרקר-09.05.2018 07:20

לאחר 22 שנה של משאים ומתנים כושלים מסתמנת רפורמה במשק החשמל — גם אם חלקית ושנויה במחלוקת.שלשום לפנות בוקר הגיעו נציגי הממשלה, ההסתדרות, חברת החשמל ועובדיה לסיכום סופי על פרטי הרפורמה. הסיכום הוצג אתמול לדירקטוריון חברת החשמל ולחברי מזכירות העובדים. בהמשך יידרש הסיכום לאישור משרד ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה.

בכירים במשרדי האוצר והאנרגיה נועדו אתמול עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מאיר לוין, בניסיון לזרז את הליך אישור הרפורמה — ולדלג מעל הכנסת. בממשלה ביקשו כי ההסכמות שהושגו עם חברת החשמל בנוגע לתעריף החשמל לא יידרשו בתיקון חקיקה — אלא יאושרו בהחלטת ממשלה בלבד.

זו הסכמה שלפיה התעריף לא יפחת למרות ההתייעלות שתביא הרפורמה, כדי לממן אותה. כלומר, ציבור צרכני החשמל יישא בעלויות הרפורמה — לכאורה, עד שהחברה תכסה את השקעתה בה.

מכיוון שרשות החשמל מחויבת לקבוע תעריף חשמל שמשקף את עלויות ייצור החשמל — זו לכאורה עקיפת חוק, שנדרשת בתיקון חקיקה בכנסת.

להרחבה

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy