מספר התאגידים יצומצם בהסכמה והצרכנים יזכו להטבות חסרות תקדים


הכנסת-דוברות הכנסת–דובר ועדת הכלכלהסימוכין: 188861815/05/2018

הודעה לעיתונות

יו”ר הוועדה המשותפת להצעת החוק לצמצום תאגידי המים ח”כ ביטן: מספר התאגידים יצומצם בהסכמה והצרכנים יזכו להטבות חסרות תקדים

ח”כ ביטן הציג את ההסכמות להטבות לצרכנים במסגרת הצעת החוק לצמצום תאגידי המים – הכוללות בין היתר מבצע לגביית חובות עבר ללא ריבית והנחות לנזקקים; ח”כ שמולי: ההטבות הן הישג אבל הצענו צמצום תאגידים כדי להביא בסוף לביטולם ולכן אני מושך ידי מהחוק; ראש רשות המים: הנחות לא מבוקרות ישפיעו על התעריף

הוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה וועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח”כ דוד ביטן, (בתמונה)המשיכה היום להכין לקריאה ראשונה את שתי ההצעות לתקן את חוק תאגידי המים והביוב, על מנת לצמצם את מספרם. הצעות החוק של ח”כ איציק שמולי, עליה חתומים גם ח”כ יואב קיש, ח”כ ענת ברקו, ח”כ אמיר אוחנה וח”כ אברהם נגוסה, ושל ח”כ אורן חזן ביקשה לצמצם את מספר התאגידים ל-11, והיום הציג היו”ר ביטן מתווה לפשרה בישיבה שהפכה סוערת במיוחד. ח”כ ביטן אמר כי עקרונות הפשרה הם לצמצם את מספר התאגידים ל-14 במהלך של שנתיים, אך עוד קודם לכן ללכת למהלך מידי של התמודדות עם הבעיות הצרכניות.

ח”כ ביטן אמר כי המתווה שסוכם יאפשר התמודדות עם דליפות מים מהצנרת וימנע מקרים של חשבונות בסך אלפי שקלים, בנוסף לכך תקום ועדת הנחות ויהיה מבצע לגביית חובות ללא ריבית והצמדה והדיבידנד שמחלקים התאגידים ייועד אך ורק למטרות חינוך, רווחה והנחות סוציאליות. הוא הוסיף כי עדיין אין הסכמה עם האוצר באשר למימון ההנחות, אך אמר כי אם האוצר לא יתקצב זאת בכוונתו לכפות זאת בחקיקה. לדבריו, המגמה היא לצמצם את מספר התאגידים בתוך שנתיים.

ח”כ שמולי אמר כי אמנם יש בשורה של ממש בהטבות הסוציאליות שהציג ביטן, אולם הכוונה הייתה לבטל את תאגידי המים. ח”כ ביטן אמר כי במקרה של ביטול ישנן חובות של 1.7 מיליארד שקל שאף אחד לא מוכן לשלם. יו”ר מרכז השלטון המקומי וראש עריית מודיעין, חיים ביבס, אמר גם הוא כי בתחילה הייתה כוונה לאפשר לרשות שמנהלת את משק המים בצורה טובה לעשות זאת, אבל הפכו את הצעת החוק. ח”כ שמולי טען כי ההסכמות לא מקובלות עליו ואמר כי ימשוך את חתימתו מהצעת החוק. ח”כ ענת ברקו אמרה מנגד כי היא מבקשת שהצעת החוק תאושר עוד בכנס הקיץ ושתוודא שלא יהיו מנגנונים מנופחים בתאגידים.

ראש רשות המים, גיורא שחם, אמר כי כל המדינות בעולם באות ללמוד מישראל כיצד לנהל את משק המים. ח”כ שמולי הגיב ואמר: “וכמה מדינות הולכות לאמץ את המודל הפנטסטי שאתה כל כך מתפאר בו ולהקים 60 תאגידים? אנשים באים ללמוד מישראל על טכנולוגיה, וזה בסדר. אבל מה בין זה לבין 60 תאגידים?”. שחם הוסיף והתייחס לנושא ההנחות ואמר: “אם נלך להנחות בצורה לא מבוקרת זה ישפיע על התעריף”. ח”כ ביטן הבהיר כי משרד האוצר יצטרך לממן זאת. נציג האוצר, שניר ניב, אמר כי הנושא נמצא במחלוקת. ח”כ שמולי טען כי נעשו פה הסכמות על מבנה משק המים מאחורי גבו, וח”כ ביטן אמר כי ההצעה תובא לאישור בקריאה ראשונה בשבועות הקרובים.

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy