סין מזעזעת את השוק הסולארי הפוטו-וולטאי PV בעולם


‏6 יוני, 2018

אמנון פורטוגלי,מרכז חזן

סין, המעצמה הסולארית, שינתה לפני מספר ימים את המדיניות שלה והקטינה את מטרותיה השאפתניות בתחום הסולארי הפוטו-וולטאי PV.  כתוצאה מכך, מצפים לעודפי ייצור עצומים של למעלה מ -30,000 מגוואט, שיביאו מצידם לירידות חזקות נוספות בעלויות של מודולים סולאריים.

 בהודעה משותפת  ‘2018 ’Solar PV Power Generation Notice, שנמסרה ב-1 ליוני על ידי הוועדה הלאומית לפיתוח ורפורמה של סין NDRC)), הסוכנות הלאומית לאנרגיה (NEA) ומשרד האוצר (MOF) הסיני, נאמר כי ב – 2018 לא יהיו עוד תוכניות לפרויקטים סולאריים פוטו-וולטאיים קרקעיים, ושבלי מכסות נוספות, כל הפרוייקטים סולאריים הקרקעיים החדשים הדורשים סובסידיות אסורים בהחלט.  כל פרויקט שהסתיים וחובר לרשת עד 31 במאי השנה, יוכר בתוך המכסה, ויתמך על ידי הממשל המרכזי או המקומי.

שתי מסקנות עיקריות מההודעה: פלח השוק הגדול ביותר תחנות כוח סולאריות פוטו-וולטאיות utility-scale PV יפגע קשות והיקפו לא יתקרב להתקנות השיא בהיקף של כ- 34,000 מגוואט בשנה הקודמת. והרחבת שוק ייצור החשמל המבוזר distributed generation, שעלתה ב -360% מ -2016 עד 2017, תושפע באופן משמעותי ממכסה של 10,000 מגוואט על פרויקטים חדשים.

ההודעה הלא צפוייה, הפתאומית, זעזעה את השוק הסולארי העולמי, שכן היא תביא השנה להקמת כמויות נמוכות משמעותית של מתקנים סולאריים בסין.  ברור גם כי הירידה החדה בביקוש בסין תשפיע על השווקים הסולאריים ברחבי העולם. אנליסטים מצפים לעודף הנאמד ביותר מ – 30,000 מגוואט של מודולים סולאריים פוטו-וולטאים, כתוצאה מהשינוי במדיניות הסולארית של סין, עם השפעה שלילית מקבילה על חברות בכל שרשרת הערך הסולארית.

 הודעת הממשלה גם הותירה את חותמה על שוקי המניות הבינלאומיים כאשר אנליסטים הורידו את הדירוג שלהם לחברות בכל רחבי שרשרת הערך הסולארית שיושפעו לדעתם מהשינוי במדיניות של סין והקטנת התמיכה שלה בהתקנות סולאריות.

בלומברג ניו אנרג’י פייננס BNEF הגיב מיד להודעה הפתאומית על מדיניות הקטנת התמיכה בשוק הסולארי בסין בהודעה קצרה, בה הוא צופה לטבח carnage בכל שרשרת הערך הסולארית ולירידה חזקה של 34% במחירי מודולים סולאריים פוטו-וולטאים בשנת 2018.

 מאחר שסין היא השוק הסולארי הגדול בעולם, השפעות המדיניות החדשה צפויה להתפשט בעולם ויביאו להיצע עודף גלובלי של מודולים סולאריים פוטו-וולטאים ולירידת מחירים משמעותית.

 BNEF  צופה שמחיר הסמן benchmark של 0.37 דולר לוואט ברבעון הרביעי של 2017, ייפול ל- 0.24 דולר לוואט עד סוף 2018, (כולל 16% מס ערך מוסף בסין).

 ההודעה של BNEF  חוזה ‘פאניקה בשוק’ market panic בכל שרשרת האספקה הסולארית בטווח הקצר, ולהשעיית ההתקנות של מערכות סולאריות כבר במהלך הרבעון השלישי, בהמתנה לשחרור מכסות חדשות ולמחירים נמוכים יותר למודולים הסולאריים. .

עבור שרשרת האספקה הסולארית, ההשלכות של עצירה פתאומית בשוק הסיני הן חדות. BNEF  צופה לגידול במלאים, ומציין כי כמויות גדולות של חומרי גלםSilicon wafers   נמצאו במחסנים כבר בחודש מאי.

 BNEF  מציין בנוסף,  כי ההאטה בביקוש תשפיע גם על חומרים שאינם סיליקון שתביא לירידה בעלות הייצור של המודולים הסולאריים. BNEF  צופה כי עלויות הייצור של מודול סולארי בתהליכי ייצור הטובים ביותר best practice תרד ל 0.24 דולר לוואט. עלות זו תשאיר שולי רווח נמוכים מאוד לייצרנים, עם זאת, כבר היום, מספר יצרני מודולים פוטווולטאיים סינית גדולים צופים שהם יוזילו את העלויות שלהם מתחת למספרים אלה במחצית הראשונה של 2019.פיתוח והקמת שדות סולאריים רגיש למחיר, לכן ירידת המחירים הצפוייה תדרבן בעתיד הקרוב פיתוח נוסף של פרויקטים סולאריים, במיוחד במגזר תחנות כוח סולאריות utility-scale .

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy