מצריים תגיע השנה למצב בו תפיק מספיק גז לצרכיה ותפסיק לייבא גז.


מאזן הגז הטבעי במצרים-‏13 יוני, 2018

מאת אמנון פורטוגלי ,מכון חזן

 שוק‎ ‎הגז‎ ‎המצרי יעבור בשנה הבאה ממצב‎ ‎של‎ ‎מחסור‎ ‎למצב‎ ‎של‎ ‎עודפים.  יתרה מזאת, למצריים יש שדות גז נוספים הנכנסים עכשיו להפקה ‏והיא תוכל‎ ‎להגדיל‎ ‎את תפוקת‎ ‎הגז‎ ‎משדה זוהר ע”י קידוח‎ ‎בארות‎ ‎נוספות.

הנתונים מורים שלמצרים  יש עתודות גז מהגדולות בעולם, שמצריים היתה יצואנית גז עד 2011 כולל ייצוא גז לישראל. שהבעיות של מצרים בתחום הגז אינן כרוניות אלא זמניות. שהן החלו ב’מהפכת האביב הערבי’ במהלך 2010, והסתיימו עם עלית א-סיסי לשלטון.

בתמצית, למצרים אין מחסור ‘כרוני’ בגז, והאמירה הזו אינה תואמת את המציאות.

לא ברור על מה מבוססת התקווה של תאגידי הגז השולטים בשדות הגז תמר ולויתן שהם יוכלו למכור גז למצריים. העיסקה לרכישת זכויות בחברת EMG כדי לייצא גז למצרים, עליה דווח ב-11 ליוני, נראית תמוהה, אלא אם מטרתה לסכל אפשרות לייבוא גז טבעי ממצרים.

אני מציע למשרד האנרגיה ללמוד מהולנד, מנורבגיה ומהרציונל להקמת תאגיד נתג”ז – נתיבי גז בישראל, ולשקול את רכישת הזכויות בצינור של EMG.  תשתיות ההולכה של הגז צריכות להיות בבעלות המדינה.

בכל מקרה המדינה משתתפת בעיסקה, בעל כורחה ובלי לקבל את הסכמתה, בהיקף של 50-100 מיליון דולר לפי רמת המס על בעלי יחידות ההשתתפות. והמדינה לא מקבלת כל תמורה עבור ‘השקעתה’ זו.

להרחבה

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy