מלחמת המכסים ומחירי הנפט


המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה | עורכת: אפרת אבדור | 11.7.18 כ”ח בתמוז תשע”ח

שתי התפתחויות גיאופוליטיות בשבועות האחרונים – הסנקציות האמריקאיות על איראן והמלחמה ההולכת ומסלימה בין ארה”ב לסין – עומדות לטרוף את הקלפים ביצוא הנפט האמריקאי לשוק שצומח הכי מהר כיום, אסיה, ובכך לשמור על רמת המחירים הגבוהה של הנפט.

מצד אחד, ארה”ב לוחצת על המדינות שנהגו לצרוך נפט איראני שיקצצו את הייבוא ממנה ככל האפשר. סין היא הקונה הגדולה ביותר של איראן והודו אחריה. בעוד שהודו מתכוננת להפחתה משמעותית בייבוא נפט איראני, סין תמשיך לקנות אותו.
מצד שני, סין מאיימת להטיל מכס של 25 אחוזים על נפט גולמי ומוצרי נפט, אחרי שמלחמת המכסים בין ארה”ב לסין הסלימה בשבועות האחרונים. מכס כזה יהפוך את הנפט האמריקאי ללא תחרותי בסין ומוכרי הנפט יצטרכו למצוא קונים חלופיים במקום סין, שהייתה הקונה החזקה ביותר שלהם אחרי קנדה.

הודו אמנם התחילה לקנות נפט אמריקאי, אבל יש בעיה –הוא נפט קל ואינו עשיר בגופרית כמו זה האיראני. הודו לא תוכל לקלוט את כל הנפט במקום סין, שיכולה להבטיח לעצמה אספקה גם ממערב אפריקה, שם הנפט דומה יותר לזה האמריקאי.
נוסף על הסוגיה הזאת, בבתי הזיקוק של הודו נשמעו קולות המזהירים את אופ”ק כי אם מחירי הנפט הגולמי לא ירדו, הם עצמם ירסנו את הביקוש מול הקרטל. מי שהשמיע את האזהרה היה יו”ר חברת הנפט של הודו שטען כי אם בחודש וחצי הקרובים לא תירשם ירידה, הרי שהנהגים ההודים יפנו למכוניות החשמליות וכך עד שנת 2025 ירדו מיליון חביות ליום מהצריכה ההודית.

בשנה שעברה ייבאה הודו 1.6 מיליארד חביות, שמונים אחוזים ממנו ממדינות החברות בקרטל. עם זאת, אנליסט בכיר בהודו טוען שעם כל הכבוד לרצון להתמקח, הצמיחה העקבית בכלכלה ובצריכה של הודו תזניק את הביקוש לדלק ולדיזל ולא תוכל למצוא חלופות שימלאו את צרכיה.
במקביל, בנורווגיה שביתה של פועלי קידוח השפיעה גם היא ונתנה עוד דחיפה למחירי הנפט.

הזווית המוזרה של הגז הטבעי במלחמת המכסים
הגז הטבעי מצא עצמו בעמדה משונה בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. כשארה”ב הוסיפה מכסים לסחורות סיניות בשווי 34 מיליארד דולר בחודש שעבר, סין השיבה מלחמה עם רשימה משלה, שכללה גז טבעי בצינורות מארה”ב וכאשר נשיא ארה”ב הוסיף אופציות לעוד מוצרים בשווי 200 מיליארד, הוא כלל ברשימה גם גז טבעי נוזלי מסין.כמובן, אף אחד משני ענפי המסחר האלה כלל לא קיים. סין היא יבואנית הגט”ן השנייה בגודלה בעולם ואין לה מתקני הנזלה שמסוגלים לייצא את הדלק הזה. ואלא אם מישהו יניח עוד השבוע צינור גז תת ימי באורך 6,200, ארה”ב לא תייצא בקרוב גז בצינורות לסין.

להרחבה

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy