על היכולות הטכניות של נובל, הסיכונים הפוטנציאליים במאגר תמר, ומוכנות המדינה לעמוד בהן.


בנובל ממשיכים להתפלל

אליוט קיט,מנכ”ל נובל אנרגי

מאת אמנון פורטוגלי,מרכז חזן-בתודה ליהל זמיר-‏25 אוגוסט, 2018

במצגת שהוצגה בכנס של אגודת מהנדסי הנפט  Society of Petroleum Engineers (SPE)
ב- 19 במרס 2015, דן טומי גולצ’ינסקי Tommy Golczynski  בלקחים שנלמדו מעבודתו עם נובל אנרג’י, הבעלים העיקרי והמפעיל של שדה הגז תמר.

גולצ’ינסקי הוא הבעלים והשותף המנהל של Assured Flow Solutions חברת ייעוץ הנדסי, אשר סייעה לנובל עם בדיקות מעכבים כימיים, תכנון הנדסי ואבטחת איכות בדיקות המעבדה ובקרת איכות הפרויקט.

שדה הגז תמר התגלה בשנת 2009, ונכנס לפעולה בחודש מרץ 2013. הוא ממוקם בעומק מים של 1,900 מטר ויש בו עתודות מוכחות של כ- 300 BCM גז טבעי. לפי גולצ’נסקי פרק הזמן הקצר מהגילוי ועד להפקת הגז, המסלול המהיר להפעלה, נולד מתוך צורך לעמוד בדרישות האנרגיה של ישראל, במיוחד כאשר התחילה ירידה בהפקת הגז במאגר הגז השני של נובל באזור, מארי-B.

לדברי גולצ’ינסקי: “אם אין לי [נובל] גז, המדינה [ישראל] תחפש מקורות אחרים של אנרגיה, פחם או אחרים – כך נובל מצאה עצמה בדילמה של [או] לעשות פרויקט הנדסי לפי הספר או לקבל גז עכשיו, ל’נעול’ את השוק הישראלי, ולספק גז לכל השימושים של גז טבעי ובכלל זה המרות תחנות כוח מפחם לגז טבעי “.

גולצ’ינסקי סיפר כי התוכנית הראשונית היתה להניח שני צינורות (צינור כפול) של 16 אינץ’ כל אחד למרחק של 90 ק”מ עד לחוף דור.  אלא שלחץ הסגירה של הצינור shut-in tubing pressure היה גבוה בהרבה מהלחץ המירבי המותר לכל צינור החוצה את החוף הישראלי.

תוכנית חלופית היתה להניח שני צינורות של 20 אינץ’ כל אחד למרחק של כ- 160 ק”מ לאסדה הקיימת במארי B, ולבנות מתקן חדש על האסדה. תוכנית זו הציגה מערכת שונה לחלוטין של בעיות. בהתחשב בלחץ הסגירה של הצינור shut-in tubing pressure. צינור באורך זה בעומק מים של 1,900 מטר מחייב דופן הרבה יותר עבה ממה שנובל צפתה. בנוסף, אמר גולצ’ינסקי, עיצוב כזה אולי היה בלתי אפשרי, שכן היה קשה למצוא כלי שיט עם היכולת להתקין צינורות בגודל זה.

נובל בחרה בפתרון ביניים, לפצל את ההבדל: היא העבירה שני צינורות של 16 אינץ’ לאסדה הקיימת במארי B. . Golczynskiלדברי גולצ’ינסקי, זה לא פתרון אידיאלי, אבל איפשר לחברה לנוע במהירות לקראת הפקת הגז מתמר.

“אני לא אומר שזה רעיון לא נכון, אבל כנראה עשינו משהו שיעמוד ביעד ויעמוד בדרישות השוק, שיביא אותנו ל -2 השנים הראשונות, אבל זה לא יעביר אותנו במהלך 28 השנים האחרונות של הפרויקט.

 “I’m not saying it’s the wrong concept, but we probably landed on something to meet a target and to meet a market [demand] that’s going to get us through the first 2 years, but it’s not going to get us through the last 28 years of the project.

במילים פשוטות, לפי גולצ’ינסקי שאמור לדעת,, נובל עשתה ‘קיצורי דרך’ בפיתוח תמר, ואנו עלולים לשאת בתוצאות.

אם התחזית של גולצ’ינסקי תתממש, והתקלה בתמר בספטמבר האחרון היא תזכורת וסימן לכך, אנו בישראל עלולים לעמוד בפני בעיות קשות בתמר, החל מתקלות ‘מינוריות’ נוסח זאת שהיתה בתמר בספטמבר 2017, ועד התבקעות הצינור נוסח מרידור, עם תוצאות פוטנציאליות קטסטרופליות.

נוסיף לזה את דברי פרד ארזואן, סגן ראש אגף ים וחופים במשרד להגנ”ס, כאשר נשאל ע”י העיתונאי אביב לביא בפאנל שהנחה בכנס על עתיד המרחב הימי שלנו, ביוני 2018:

“האם ישראל כבר ערוכה למקרה של תקלה גדולה בנוסח מפרץ מכסיקו באחד ממוקדי הפקת האנרגיה בים. הוא [ארזואן] אמר שיש בשעה טובה תקציב לדוברות ולציוד מתקדם, אבל אין תקנים לכוח אדם מקצועי שיפעיל אותם – וכל עוד אין מי שיפעיל, למשרד להגנת הסביבה אין טעם לקנות את הספינות והטכנולוגיות. ובקיצור – נאדה. 
אני [לביא]: “אז בעצם אתה אומר שמה שאנחנו עושים כדי להתגונן מפני האפשרות של דליפת ענק בים שעלולה להחריב את חופי ישראל זה להתפלל?”  הוא [ארזואן]: “ממשיכים להתפלל”.

https://www.spe.org/en/ogf/ogf-article-detail/?art=116

https://www.spe.org/tech/2015/03/lessons-learned-for-tamar-startup-good-bad-and-ugly/

היה מעניין (לפחות לי) בפאנל שהנחיתי בכנס על עתיד המרחב הימי שלנו, אבל בין כל הדברים הביקורתיים והאופטימיים שנאמרו שם -…

‎Posted by ‎אביב לביא‎ on‎ יום שני, 2 ביולי 2018

בתודה ליהל זמיר

אמנון פורטוגלי

מרכז חזן

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy