אודי אדירי, מנכל משרד האנרגיה על הכשלים בשוק הגז בישראל.


מאת אמנון פורטוגלי,מרכז חזן-‏9 ספטמבר, 2018

אודי אדירי, המנכל הסימפטי של משרד האנרגיה הציג בראיון בתוכנית ‘שיחת היום’ עם לוסי אהריש את הכשלים (רשימה חלקית) בשוק הגז בישראל ובמתווה הגז  מ-2015, ובכך אישר את ההשגות והטענות של ‘מאבק הגז’ ואחרים שיצאו נגד מתווה הגז מזה שנים, שהזהירו מפני כשלים אלו.

הכשלים בשוק הגז בישראל לפי אודי אדירי:

1.     “כבר היום חסר לנו גז, במדינת ישראל היום…….אנו מפעילים תחנות כוח בסולר, במזוט, בפחם, בדלקים מאוד מאוד מזהמים כי חסר לנו גז”

2.     המציאות של תחנות הכוח הפחמיות ….היא מציאות שגובה חיי אדם יום יום”.

3.     היום הכל תלוי בצינור אחד וגם יכול להיות בו כשל”.

אדירי הוסיף שתי אמירות:

4.     “אנחנו כמשרד האנרגיה אין לנו שום תכלית חוץ מלהבטיח לציבור אנרגיה נקייה, אנרגיה בטוחה, אנרגיה במחיר סביר. זו המשימה שלנו זו התכלית שלנו.”

5.     “מאגר לויתן לא רשאי לייצא יותר נ-50% מהגז שלו”

שלשת הנקודות הראשונות הן רשימת כשלים רצינית. אבל אדירי שיודע למנות כשלים אלו, יודע ואינו מציין שכשלים אלו ידועים מזה שנים, שפעילי מאבק הגז ואחרים התריעו בפניהם, ובעיקר, יודע ואינו מציין מי האחראי לכך – משרד האנרגיה שהוא המנכ”ל שלו.

כך לדוגמה המאמר “מתווה הגז השליך למעשה לפח את תוכנית ההרחבה של מאגר תמר, ועכשיו, כפי שהתרענו, אנו עומדים בפני מצב של מחסור בגז בעת ביקושי שיא ובעת טיפול אחזקה שוטף במאגר הגז.” שפורסם לפני שנה בניוזלטר ‘חדשות האנרגיה במזרח התיכון’

http://energynews.co.il/?p=23727

הטענה בדבר המחסור בגז בישראל, היא טענה מעניינת, שלא לומר חצופה, מצד הגורמים מהממשלה ומשרד האנרגיה שלא חייבו את שותפי תמר לספק גז לפי הביקוש בשעות השיא, שלא חייבו, לפני שלש שנים, את שותפי תמר בהרחבת תפוקת השדה לפי התכנון שלהם עצמם (לפי תוכנית ההרחבה של תאגידי הגז, משנת  2014, תמר יכולה לספק 16 ואף 20 BCM  לשנה, לעומת כ- 11 BCM  לשנה כיום), ושלא דאגו לפיתוח של לויתן במועד על פי שטר החזקה.

הגדלה כזו של תפוקת הגז משדה תמר היתה מאפשרת הפעלת תחנות כוח גזיות נוספות הקיימות בחברת החשמל בהספק של כ- 3,300 מגוואט, והשבתה של יחידות 1-4 בחדרה, בהספק של 1,400 מגוואט.

בניגוד לדברי אדירי ואחרים, החזרת האסדה למקומה הטבעי לאזור הקידוח, 120 ק”מ מחופי ישראל אינה הרה אסון למשק הישראלי, ואינה עומדת מול סגירת תחנות הכוח הפחמיות בחדרה.  ניתן לסגור כבר היום את תחנות הכוח הפחמיות 1-4 בחדרה. ניתן כבר היום להפעיל תחנות כוח גזיות קיימות שאינן פעילות בגלל המחסור בגז, ע”י יבוא גז טבעי נוזלי LNG באמצעות המצוף הקיים.  אכן יתכן וזה יעלה יותר, אבל זה עומד מול “מציאות שגובה חיי אדם יום יום”, זה עומד מול הערכה של יותר מעשרים מיליארד שקל עלויות בריאותיות בגלל שימוש בדלקים חלופיים מזהמים בשעות של מחסור בגז.

אדירי מתעלם מכך שהגז אינו חשוב אלא כחומר גלם לייצור חשמל.  אבל היום יש דרך טובה יותר וזולה יותר להפיק חשמל, ממקור שישראל משופעת בו. הפקת חשמל בהיקף גדול מאנרגיה סולארית משולבת באחסון חשמל בבטריות, תשחרר את ישראל מתלות בפחם המזהם את הסביבה, ותשחרר את ישראל מתלות מלאה בגז המזהם את הסביבה, אם כי פחות מהזיהום מפחם, מזוט וסולר.

גם הטענה ש”היום הכל תלוי בצינור אחד וגם יכול להיות בו כשל”, היא טענה מעניינת מצד הגורמים מהממשלה ומשרד האנרגיה שוויתרו במתווה הגז על הדרישה להנחת צינור שני ממאגר הגז ‘תמר’ לארץ.

לגבי שתי הנקודות האחרונות. לפי אדירי התכלית של משרד האנרגיה היא להבטיח לציבור אנרגיה במחיר סביר. אבל הוא לא מסביר מדוע זה לא נעשה, איך זה שחברת החשמל משלמת מחיר מופקע עבור הגז שהיא קונה מ’תמר’?  כל מה שצריך לעשות הוא פיקוח על מחיר הגז שחברת החשמל משלמת לשותפי תמר.

למעשה, גם איום אמין בהטלת פיקוח על מחיר הגז ישיג את המטרה.

הסיפור של אדירי ש”מאגר לויתן לא רשאי לייצא יותר נ-50% מהגז שלו”, נכון אבל אינו רלבנטי ומטעה.

בלויתן יש כ- 500 בי.סי.אם. גז, כלומר שותפי לויתן רשאים לייצא מחצית מכמות זו, בלי למכור כלל גז לישראל.  כפי שזה נראה עתה, ללויתן אין אף חוזה רציני למכירת גז בהיקף משמעותי לישראל.

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy