הנדון: המשך חברותו של עו”ד אפי נוה בוועדה למינוי שופטים


בלוגים משגב לעם

הנדון: המשך חברותו של עו”ד אפי נוה בוועדה למינוי שופטים
פניתי הבוקר לשרת המשפטים שקד, נשיאת העליון חיות, היועץ המשפטי מנדלבליט, פרקליט המדינה ניצן וחבר הוועדה כחלון כדי שישימו במהרה קץ לפארסה. להלן המכתב המלא:

07.10.2018 11:01 עודכן ב: 11:24אורי משגב,הארץ

לכבוד:
1. שרת המשפטים, הגברת איילת שקד
2. נשיאת בית המשפט העליון, הגברת אסתר חיות
3. היועץ המשפטי לממשלה, מר אביחי מנדלבליט
4. פרקליט המדינה, מר שי ניצן
5. חבר הוועדה למינוי שופטים ושר האוצר, מר משה כחלון

העתק:
יו”ר לשכת עורכי הדין, עו”ד אפי נוה

הנדון: המשך חברותו של עו”ד אפי נוה בוועדה למינוי שופטים

שלום רב,

כידוע לכם, בתחילת השבוע שעבר נחקר עו”ד נוה בחשד לביצוע עבירה פלילית חמורה: ניסיון להבריח לשטח מדינת ישראל צעירה בת 28, תוך עקיפת מנגנוני הבקרה והפיקוח של משרד הפנים ומשטרת הגבולות בנתב”ג. המעשים תועדו במצלמות האבטחה של נמל התעופה. מדובר בעבירה חמורה שדינה מאסר בפועל.

על פי דיווחים בתקשורת, שלא הוכחשו עד כה, הודה נוה בביצוע העבירה. גם ללא הודאה זו, על עצם קיום החשדות והחקירה אין מחלוקת – למרות שבאופן תמוה הם הוסתרו מהציבור עד חשיפת הסיפור בידי העיתונאי גיא פלג, כתב “החדשות”.

עו”ד נוה עומד בראש לשכת עורכי הדין בישראל. מטרת הלשכה מוגדרת בחוק כ”שקידה על רמתו וטהרתו של מקצוע עריכת הדין ופעולה למען הגנה על שלטון החוק”. הריני להזכירכם כי במהלך כהונתו פעל נוה על סמך ייעוד זה כדי להעמיד לדין משמעתי את הפעיל החברתי עו”ד ברק כהן, עוד בשלב מוקדם של ניהול הליך משפטי בעניינו, והלשכה בראשות נוה אף השעתה זמנית את כהן מעיסוק בעריכת דין. הדעת נותנת שכעת יינקטו נגד נוה סנקציות זהות מטעם הלשכה שהוא עומד בראשה.

אלא שמתוקף תפקידו כראש הלשכה, נוה הוא גם חבר בוועדה למינוי שופטים. על פי מידת הסבירות, ההיגיון והשכל הישר – אין אפשרות שנוה ימשיך לכהן בוועדה זו, ולו מהטעם הפשוט שלא ייתכן כי יהיה מעורב במינוי שופטים שעשויים לדון מעתה והלאה בעניינו בערכאות השונות.

למרות זאת, למיטב ידיעתי טרם דווח על התערבות של מי מהנמענים בנושא רגיש זה. יתרה מזאת, למיטב ידיעתי טרם נשמעה אפילו התייחסות ציבורית וערכית של נמענים 2-5 לסוגיה. נמען 3 הודיע כי הוא פוסל את עצמו מעיסוק בחקירה עקב חברות אישית עם נוה, ואילו נמענת 1 (שרת המשפטים שקד) מיהרה להיתלות בחזקת החפות של נוה ולייחס לחקירתו את המונח “ציד מכשפות”. מצב זה מעורר תחושה ציבורית קשה והמשכו עלול לפגוע באופן קשה ומיידי באמון הציבור במערכת המשפט ובמקצוע עריכת הדין.

לאור זאת אבקש את מעורבותכם והתייחסותכם לעניין, בהקדם האפשרי. הריני להבהיר כי מצב שבו תתכנס הוועדה למינוי שופטים כשעו”ד נוה מייצג בה את לשכת עורכי הדין אינו סביר מבחינה משפטית, ערכית וציבורית – ועלול להביא לנקיטת אמצעים משפטיים.

בברכה,

אורי משגב

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy