הגז מיועד כנראה לשוק המקומי המצרי.


צ’רלס אלינאס, אחד המומחים החשובים בתחום הנפט והגז באזורנו פרסם מאמר חשוב בעתון הקפריסאי ‘סייפרוס מייל’.

‏8 אוקטובר, 2018

אגן הים התיכון המזרחי הוא ‘נקודה חמה’ בתחום הנפט והגז. עד עתה התגלו כ -4,000 מיליארד מ”ק (BCM) משאבי גז. אבל עדיין יש פוטנציאל לתגליות נוספות בהיקף עצום הנאמד ב 2,800 עד 8,500 נתונים אלו מביאים לעניין חזק על ידי תאגידי הנפט והגז הבינלאומיים.

לפי ד”ר פתיח בירול   Fatih Birol מנכ”ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה IEA בכנס שנערך לאחרונה בהמבורג. הגז בים התיכון המזרחי מבטיח מאוד למרות האתגרים.

הקרבה של האזור לאיחוד האירופי מציעה יתרונות ברורים, כגון אפשרות ייצוא גז לשווקים האירופיים כ- .LNG   למצרים במיוחד יש פוטנציאל להפוך לרכזת HUB לייצוא גז על בסיס הקיבולת הבלתי מנוצלת של מפעלי ההנזלה הקיימים, אשר ניתן להרחיבם בקלות יחסית כדי להכיל יותר גז אם וכאשר יתממשו תגליות חדשות.

תנאי מוקדם לאינטגרציה אזורית בתחום הגז ולמימוש של הפוטנציאל המלא של הגז במזרח הים התיכון הוא יציבות גיאופוליטית ואזורית באמצעות פתרון קונפליקטים אזוריים. האיחוד האירופי יכול למלא תפקיד מרכזי בכך שיכניס את הדיפלומטיה האירופית לפעולה.

בנוסף, האפשרות לנצל את הפוטנציאל המבטיח של הגז במזרח הים מותנית בין השאר, בכך שניתן יהייה לייצא את הגז במחירים תחרותיים. ד”ר בירול מזהיר כי מכירת גז מהאזור לשווקים האירופיים תעמוד בפני אתגרים רציניים בשל התחרות החזקה עם הגז הרוסי הזול וגז טבעי מונזל מארה”ב .

אתגרים דומים קייים גם בשווקים הגלובליים בהם הביקוש לגז נענה על ידי כמויות גדולות של LNG מקטאר, אוסטרליה, ארה”ב ורוסיה. היקף הגז נוזלי ממקורות אלו יגדל בצורה משמעותית בחמש השנים הקרובות ויביא ללחץ על מחירי הגז בעולם.

מאז התגלית של לויתן ב -2010, ישראל מנסה לפתח ולהבטיח את שוק הייצוא, אלא שזה אתגר קשה.  אפשרויות הייצוא כמו  צינור הגז  EastMed לאירופה והיצוא לטורקיה הם גם אתגר מסחרי – כלכלי וגם אתגר מהיבטים פוליטיים.

לאחרונה, נראה כי אפשרות מכירת הגז למצרים מתקדמת, כאשר השותפים של לויתן קיבלו גישה לצינור EMG.  אבל צינור זה מנותב למצרים דרך סיני, עם אתגרים ביטחוניים גדולים.

עם זאת נראה, לדעת אלינאס,  כי מסלול הייצוא של גז ישראלי למצרים עשוי להתממש, כאשר הגז מיועד כנראה לשוק המקומי המצרי.  הערכה זו נוגדת את מה שמספרים לנו תאגידי הגז והממשלה, כי הגז הישראלי שיעבור למצרים מיועד להנזלה ולייצוא לאירופה.

הקושי לייצא גז מישראל מעכב, ככל הנראה,  את ניסיונותיה של ישראל למשוך את תאגידי הגז הרב-לאומיים לסיבובי הרישוי הימיים שלה. מספיק לציין כי בישראל כמעט ולא נעשו פעולות אקספלורציה בחמש השנים האחרונות.

Good reasons why energy giants are eyeing the East Med

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy