סוכנות המודיעין המצרי מעורבת ועומדת להרוויח מעסקת הגז הישראלית.


מאת אמנון פורטוגלי,מרכז חזן-‏24 אוקטובר, 2018

בפברואר 2018 הודיעו דלק  ונובל אנרג’י כי הגיעו להסכם עם דולפינוס אחזקות לרכישת גז טבעי לישראל ולמכירתו למצרים בעסקה בהיקף של 15 מיליארד דולר.

העיתון מאדה-מאסר Mada Masr פרסם ב-23 לאוקטובר כתבת תחקיר מעולה בכותרת ‘מי קונה את הגז הישראלי? חברה בבעלות שירות המודיעין המצרי’.

Who’s buying Israeli gas? A company owned by the General Intelligence Service

הכתבה ארוכה ויורדת לפרטי פרטים, להלן תמצית הכתבה:

החברה המצרית, שחתמה באחרונה על הסכם לייבוא ​​גז מישראל וממכירתו לממשלת מצרים, נמצאת בבעלותה של סוכנות המודיעין המצרי – שתרוויח את הרווחים הגדולים ביותר שייווצרו מפעילות היבוא של הגז הישראלי למצרים. בעוד שחברת East Gas Co, שהיא הנהנית הגדולה ביותר מיבוא הגז הישראלי ומכירתו מחדש למצרים, היא חברה פרטית, הרי שמרבית מניותיה נמצאות בבעלות המודיעין הכללי המצרי GIS, המרוויח 80% מרווחיה.

מנכ”ל East Gas Co מוחמד שועיב Mohammad Shuaib  מונה למועצת המנהלים שלה כנציג של סוכנות המודיעין המצרית. יו”ר מועצת המנהלים של החברה היה תמיד סוכן או סגן ראש ההנהלה של המודיעין הכללי המצרי.

מהמסמכים שהשיג מאדה-מאסר עולה כי המודיעין הכללי חתם גם על העסקה עם חברת “דולפינוס אחזקות” על (רכישת?) מחצית מהמניות שהיא מחזיקה בחברה המצרית שתרכוש את הגז הישראלי.

על מנת להשלים את העסקה, להסתיר את הארגונים המצריים האמיתיים המעורבים והנהנים מרווחיה, וכדי לפטור אותן מתשלום מסים ולהגן עליהן מכל אחריות משפטית אפשרית, הוקמו בחודשים האחרונים מספר חברות באיי הבתולה הבריטיים, בלוקסמבורג, בשוויץ ובהולנד ללא קשר ישיר למצרים. מאדה-מאסר מציין בכתבה את שמות חלק מהחברות ברשת הבינלאומית הענפה. Dolphinus Holdings,  Blue Ocean, East Gas Co.  Energy Solutions,

מאדה מאסר כותב גם על דו”ח מ -31 ביולי 2018 שקיבל מנכ”ל East Gas מבנק ההשקעות המצריCI Capital שכותרתו “תחזית הגז הטבעי של מצרים: ההתפתחויות במגזר מאששות את הגירעון לטווח הארוך”.

“Egypt Natural Gas Outlook: Sector developments reconfirm long-term deficit.”

CI Capital היא אחד משלושת הבנקים הגדולים הפועלים במצרים, ונמצא בבעלות עלא ערפה, הבעלים של דולפינוס.

הדו”ח כולל ניתוח מפורט של מיזם יבוא הגז בישראל. לפי הדו”ח העסקה יקרה –   pricy. לפי החישובים במסמך, הגז יימכר במחיר של 7.5 – 8 דולר ליחידת חום (mmBtu).  להשוואה, הדו”ח מציין את עלויות הפקת גז טבעי במצרים, הנעים בין 1.75 ל- 3.5 דולר ליחידת חום וזאת לאחר חלוקת העלויות עם חברות זרות, ואת מחיר המכירה באירופה, 5.8 דולר ליחידת חום. 

הדו”ח מסכם כי לאור נתונים אלו, אין זה סביר שניתן יהיה לייצא את הגז הישראלי לאירופה.

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy