סולימאן קיבל עמלה בסך 11 מיליון דולר מהצד הישראלי


צבי בראל,הארץ- 28.10.2018 20:30 עודכן ב: 20:51

בשבוע שעבר פורסם באתר “מדא־מסר”, בין הבודדים שעדיין מדווחים על שחיתות ואי סדרים במדינה, תחקיר ארוך ומקיף על עסקת הגז בין ישראל למצרים. על פי התחקיר הממוסמך, נמצא כי המודיעין המצרי מעורב עמוקות בעסקה באמצעות חברות קש שרשומות באיי הבתולה ובהולנד, שהן שותפות של החברה שחתמה על הסכם הגז עם החברות הישראליות. פארוק מטפל בספרו גם בעסקת הגז שחתמה ממשלת מצרים עם ישראל בתקופת מובארק. בין היתר הוא מציין, שראש המודיעין המצרי המנוח, עומר סולימאן, שיגר ב–2000 מכתב רשמי לשר הנפט סאמח פהמי, שבו הוא מודיע לו כי המודיעין המצרי מאשר את עסקת הגז עם ישראל. על פי פארוק, “נאמר אז שסולימאן קיבל עמלה בסך 11 מיליון דולר מהצד הישראלי”.

עיתונות היא כנראה המקצוע החופשי המסוכן ביותר. מעידים על כך עשרות העיתונאים שנהרגו במלחמות בסוריה ובעיראק, העיתונאים הנרדפים והנכלאים בטורקיה, ברוסיה ובמדינות נוספות — והעיתונאי הסעודי ג’מאל חשוקג’י

.

מצרים היא חברה מכובדת במועדון מדכאי התקשורת, אבל מתברר שהיד הארוכה אינה פוסחת גם על חוקרים ואנשי אקדמיה שמעזים לבקר את המשטר. המקרה האחרון הוא זה של עבד אל־חאלק פארוק, כלכלן שעבד בעבר במשרד האוצר המצרי ובמכון המחקרים של אל־אהראם, כאנליסט. פארוק נעצר החודש על ידי הרשויות באשמת “פרסום מידע כוזב שעלול לפגוע בשלום ובביטחון הכללי ולזרוע פחד בין האזרחים, ובגלל שידור הצהרות ודו”חות שקריים”.

מדובר בהאשמות חמורות, שאם יורשע בהן צפוי פארוק לשנות מאסר ארוכות ולקנסות כבדים. פשעו הנורא הוא פרסום ספרו, שנושא את הכותרת: “האם מצרים היא באמת מדינה ענייה”. הספר יצא לאור בהוצאת “דאר א־סלאם”, שבעליה נעצר אף הוא באותה אשמה. כוחות הביטחון החרימו את 200 העותקים שכבר הודפסו, אבל הספר עשה את דרכו בפורמט PDF וכבר נקרא על ידי רבים במצרים ומחוצה לה. לדברי עורך דינו של פארוק, עלי עטיה, “הממשל מאשים את לקוחי בלעג למוסדות המדינה בגין האופן שבו הם מנהלים את כוח האדם במצרים”. נראה כי אחת הטענות שהכי הכעיסו את המשטר נוגעת לשליטה שיש לצבא על כלכלת מצרים.

להרחבה

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy