מתווה הגז ביבשה- ייצוא על חשבון פגיעה בבריאות הציבור


hanna

בכניסה לשימוע-מימין לשמאל: חנה קופרמן,עומר בכמן ואלה נווה.

הפורום הישראלי לשמירה על החופים והקיבוצים שער העמקים, כפר מכבי ואושה הגישו השגה על מתווה הגז, באמצעות עו”ד עומר בכמן ממשרד שלמה כהן ושות’ – עורכי דין ומגשרים.

ההשגה המצ”ב אשר הוצגה ב- 23/7, בשימוע הציבורי הפרונטלי הפתיעה חלק נכבד מהנוכחים- אנשי הצוות הבין משרדי שעובד על גיבוש המתווה. הם התמקדו עד כה רק בסוגיות כלכליות אבל לא היה להם מושג שלמתווה הגז במתכונתו הנוכחית, יש גם מחירים בריאותיים וסביבתיים נרחבים שחייבים לקחת בחשבון בשל הפגיעה העצומה הצפויה לבריאות של תושבי מפרץ חיפה וסביבתה ויישובים נוספים בארץ אם המתווה יתממש. הכיצד?

מתווה הגז מתבסס על הטענה שמכירת “כריש” ו”תנין”, שני המאגרים הקטנים הנמצאים בבעלות מונופול הגז לצד שלישי תייצר תחרות במשק הישראלי שתוריד מחירים.

כדי לממש את המתוווה, המדינה החליטה לתת למאגרים הקטנים אשר אין ביכולתם להשקיע בהקמת מתקני קבלה על אסדה צפה מרוחקת, תמריצים לייצוא דרך היבשה, כשהאחד המרכזיים בהם הוא לפתח עבורם תשתיות ליצוא תוצרי הנפט של הגז הטבעי- הקונדנסט:

הציבור כלל אינו מודע לכך שבמאגרי הגז, יחד עם הגז הטבעי, המשווק כנקי וידידותי לסביבה, מופק במהלך הפקת הגז הטבעי הקונדנסט- נפט קל אשר כמויות אדירות שלו מתוכננות להגיע ממתקני הקליטה שנבחרו בעמק חפר ואתר “חגית” למפרץ חיפה – במטרה להפוך את האזור למרכז ייצוא עולמי לתוצרים שיזקקו ממנו. יש לציין שהקונדנסט נדיף פי 21 יותר מנפט רגיל ומזהם ממנו בהרבה.
ההשגה כוללת חוות דעת מקצועית של האפידמיולגית הסביבתית גב’ אלה נווה אודות ההשלכות החמורות של הבאת הקונדנסט מ”לוויתן” למפרץ חיפה.
חוות הדעת מציגה לראשונה נתונים מספריים המוכיחים שאחסון וזיקוק הקונדנסט יגרמו לתחלואה בהיקף חסר תקדים בעקבות פליטת חומרים מזהמים בשיעור גדול בעשרות מונים מהמצב הקיים כיום במפרץ חיפה: רק פליטה של משפחת אחת של מזהמים- פליטת תרכובות אורגניות נדיפות שהן מסרטן מוכר, צפוי לגדול בשיעור של פי 120 עד פי 419 משיעור הפליטה המדווח כיום במפרץ חיפה.
פגיעה זו אינה הכרחית לפיתוח משק הגז הישראלי מאחר ומרבית הגז והקונדנסט שמיועדים לצרכי המשק לכאורה, יאפשרו ייצוא של 70-90%.
יש לציין שאת הקונדנסט ניתן לייצא מעומק הים, במרחק של 120ק”מ מהחוף, כפי שתיכננה חברת נובל אנרג’י מלכתחילה: להפרידו על אסדה צפה בלב הים, ליצאו שם לשווקים בעולם ולהביא את הגז הטבעי לחופי ישראל כשהוא נקי ללא הזרמת הקונדנסט ליבשה.
כך, ייחסכו מתושבי אזור חיפה ומתושבי ישראל כולה זיהום ותחלואה בהיקפי ענק.

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy