מתווה הסרטן: מיליארדי חביות נפט שהתגלו במאגרים מתוכננים להיכנס לזיקוק באשדוד ובמפרץ חיפה באמצעות מתווה הגז


עשרות מיליוני חביות נפט מופקות כבר היום במאגר “תמר”-כמה מגיעות לזיקוק באשדוד? מדוע יש עלייה דרמטית בזיהום של חומרים מסרטנים באזור?

kuperman-hanna(wright),nave

חנה קופרמן(מימין)ואלה נווה

במהלך הוועידה השנתית למדע וסביבה של האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה” (ב- 14.10.15), נחשף בעת המושב שעסק בנושא “בין מדיניות לפוליטיקה של בריאות וסביבה” שבמאגרי הגז הטבעי- לוויתן, תמר, כריש ותנין התגלה בנוסף לגז גם הרבה מאוד נפט מסוג קונדנסט- מילארדי חביות העתידות להיות מופקות לאורך שנות חיי המאגרים, אבל המיידע הזה לא מגיע לידיעת הציבור הרחב.

את הנושא הציגו אלה נווה, אפידמיולוגית סביבתית מארגון “אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות” וחנה קופרמן מהפורום הישראלי לשמירה על החופים בהרצאתן בנושא: “תעשיית הקונדנסט מתפתחת: האם ישראל לקחה בחשבון את הסיכונים הבריאותיים והבטיחותיים הנשקפים לאוכלוסייה?
בעוד עיתוני הכלכלה מספרים שסך רזרבות הקונדנסט שהתגלו במאגרי לוויתן, תמר וכריש מסתכם בכ- 60 מיליון חביות בלבד, מסתבר שחברת “דלק” לבדה, שהיא רק אחת השותפות במאגר תמר, מכרה 30.9 מיליון חביות קונדנסט, במחצית הראשונה של 2015 ובצפי שנתי כ- 62 מיליון חביות בשנה (נתון המופיע בדו”ח כספי של קבוצת דלק לרבעון השני ליום 30.06.15).
כיצד זה שבמאגר “תמר” מפיקים עשרות מיליוני חביות נפט בשנה מבלי שהציבור הרחב יודע על כך דבר?
בסריקה מהירה של הכתבות שהתפרסמו בנושא הקונדנסט, הוא זוכה לשלל כינויים: “תוסף בייצור תזקיקי נפט מסוג ברנט”, “נוזלי גז”, “נוזל הידרוקרבוני המשמש ליצירת דלק”, “חומר גלם לתעשייה הפטרוכימית” ועוד ועוד הגדרות אשר מי שאין לו ידע מקצועי בנושא, לא יכול להבין את העובדה הפשוטה שקונדנסט הוא סוג של נפט:
הקונדנסט מוכר בעולם בשם “הנפט הלבן” בשל צבעו הבהיר, הוא נדיף יותר ולכן מזהם פי 20 ויותר מהנפט שכולנו מכירים (oil) וגם הרבה יותר נפיץ. מפיקים ממנו דלקים כמו לתחבורה ולתעשיית הפלסטיק וחומרי גלם לתעשייה הפטרוכימית.
הסבר קצר על איך מפיקים קונדנסט
הקונדנסט מופק במתקני הקבלה של הגז הטבעי, בזמן הפרדת הגז הנקי משאר הנוזלים שעולים יחד אתו בלחץ גבוה, ממעבה האדמה. הנוזלים שנותרים אחרי הפרדת הגז הנקי הם נפט (קונדנסט) אבל בעוד שכולם שמעו על שבחי הגז הנקי בהורדת זיהום האוויר, לציבור אין מושג שבאותו התהליך בו מופק הגז, במקביל- מיוצרות כמויות אדירות של נפט בעל פוטנציאל זיהום נרחב.
בדו”ח “ניתוח כמויות קונדנסטים במתקני קבלה יבשתיים” מאת עו”ד רונית לירן-שקד (מצ”ב), מובאים הסברים על כמויות הנפט שיופקו מלוויתן, כריש ותנין ויוזרמו דרך מתקני הקליטה המתוכננים בצפון. החישובים מתבססים על נתונים מתכנית המתאר לבחירת מיקום מתקני הקבלה (תמ”א 37/ח) ועל מאמר ובו חוות דעת של שמונה מומחים בינלאומיים לפיו אפשר לחשב את כמויות הקונדנסט במאגרים.
הצפי הוא לכ- 185 מיליון חביות בשנה שיוזרמו דרך מתקני הקבלה היבשתיים המתוכננים בעמק חפר ואזור יקנעם לאחסון, זיקוק וייצוא במפרץ חיפה.
לפי הדו”ח, כמות זו צפויה להגדיל את זיהום האוויר בתרכובות אורגניות נדיפות פי 114 מהמצב הקיים היום במפרץ חיפה (באומדן מינימאלי) – לבין גידול פי 4,364 (אמדן מקסימלי).
זו הגדלת זיהום נרחבת באזור שכבר היום “מככב” כשיאן ארצי בכל סוגי הסרטן והיא תגרור עליה ברמת המסרטנים באוויר, ועמה עליה בתחלואת הסרטן, באסטמה, במחלות הלב בתחלואת ילדים ובתמותה.
**יש לציין, ככתוב בדו”ח ניתוח הכמויות, שהמאגרים בהם התגלה קונדנסט, נחלקים לשניים – “דליל” ו”עשיר”. המשרד להגנת הסביבה הודה לאחרונה במסמך תכנית החירום לצמצום זיהום האוויר והסיכונים הסביבתיים במפרץ חיפה (עמ’ 17), שבמאגר לוויתן קיימות כמויות גדולות של קונדנסט”, הצהרה שמאשרת את הצפי של 185 מיליון חביות בשנה בלוויתן לפי הגדרת מאגר “עשיר”.
רוב הקונדנסט מיועד לייצוא

קישור למצגת ההרצאה בועידה השנתית למדע וסביבה (קובץ pdf)
https://drive.google.com/file/d/0B2gWtU3xLXOrcThGeFJLWjJaWVU/view?usp=sharing

לפרטים נוספים וקבלת המצגת המלאה, דוחות ואסמכתאות
חנה קופרמן – 052-5869229 ( יו”ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים)
אלה נווה – 052-8484770 (“אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות”) enave2609@gmail.com

תגובות
מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy